Arama motoru optimizasyonu ya da daha çok bilinen adıyla SEO, arama motorlarında firmanızın görünürlüğünü arttırmayı amaçlayan kapsamlı çalışmaların tamamına verilen isimdir.

Günümüzde kullanıcılar bir bilgiye ulaşmak için ilk olarak arama motorlarını kullanırlar. Arama motorlarında karşısına çıkan sonuçlarda ise genellikle ilk sıralardaki siteler ziyaret edilir. Bu sebeple markanızın arama motorlarında üst sıralarda yer alması hem satışlarınızı hem de web sitenizin trafiğini arttırmanın en iyi yoludur.

Arama motorları içerisinde ise Google neredeyse yüzde 90’a yakın bir paya sahiptir. Bu nedenle Google, dijital pazarlama açısından en çok kullanılan ve üzerinde çalışma yapılan arama motorudur. Google özelinde yapılacak olan SEO çalışmaları, kısa süre içerisinde kapsamlı sonuçlar verecektir. Organik trafiğinizin artması, satışlarınıza ve PR çalışmalarınıza da olumlu olarak yansıyacaktır.

SEO Nedir? 

SEO, İngilizcede Search Engine Optimization yani arama motoru optimizasyonu anlamına gelen kısaltmadır. SEO çalışmaları markanızın bilinirliğini arttıran, arama motorlarında görünürlüğünü sağlayan ve marka itibarını korumayı amaçlayan çalışma süreçlerini ifade eder.

SEO çalışmaları hem markanızın web sitesinde hem de site dışında birçok öğenin optimize edilmesini içeren çok yönlü bir süreçtir. Bu optimizasyonun esas amacı, web sitenizi arama motorlarında, kullanıcıların arama yaptığı kelimelere göre, üst sıralarda çıkarmaktır.

Günümüz dünyasında tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarının değişmesiyle birlikte, internetten yapılan işlemler çok daha artmıştır. Bu sebeple ister büyük markalar olsun isterse küçük işletmeler; tüm firmalar dijital pazarlama alanında çalışmalara yönelmiştir. SEO ise dijital pazarlamanın en önemli ayaklarından biridir. Hedef kitleye tam olarak ulaşabilme imkânı sağlayan SEO çalışmalarının markalar açısından birçok farklı avantajı vardır. Bu avantajlar satış rakamlarının artmasına ve sektörünüzde öne çıkmanızı sağlayacak düzeyde önemli çalışmaları içerir. 

Sonuç olarak, SEO çalışmaları; potansiyel müşterilerinizin ve hedef kitlenizin markanızı öğrenmesine ve sizi tanıyarak sizden alışveriş yapmasına olanak sağlayan çok ayaklı bir çalışmalar bütünüdür. Kaliteli bir SEO çalışması, daha fazla müşteri ve daha fazla satış anlamına gelir.

Neden SEO Çalışmaları Yaptırmalısınız?

SEO çalışmalarının birçok farklı avantajı bulunur. Hedef kitleyi tespit edebiliyor olmanız, düşük maliyetler, analiz ve raporlama ile gerçek rakamlar elde etmeniz gibi artıları SEO çalışmalarını kaçınılmaz kılar.

Arama motorlarında yer alan botlar, sitenizde neler olduğunu anlamak için web sitenizi düzenli aralıklarla ziyaret ederler. Bu botlar, sitenizdeki tüm verileri, kullanıcıların göremedikleri bölümleri dahi incelerler. Bu incelemede, içeriğinizin kalitesi son derece önemlidir. Özgün içerikler botların en dikkatini çeken verileri oluşturur.

Botların yaptığı bu inceleme, internet dünyasında bulunan milyarlarca sayfayı kapsar. Bu dünyada yer alan tüm sayfalar botlar tarafından takip edilir. Bu takibin sonucunda, her bir sayfa ve bu sayfaların birbirleriyle olan ilişkileri incelenir. Bunun sonucunda ise arama motorlarının algoritmaları kullanılarak, içeriğiniz birçok kritere göre sıralanır.

SERP adı verilen, web sitenizin arama motoru sonuç sayfalarında ne kadar yukarıda sıralandığı, içeriğinizin kalitesi, anahtar kelime kullanımınız ve kullanıcı deneyiminin genel kalitesi gibi faktörler başta olmak üzere birçok farklı kıstasa bağlıdır.

SEO Çalışmalarının Faydaları Nelerdir?

SEO çalışmaları dijital dünyaya yönelik olarak çok önemli bir pazarlama çalışmasıdır. Dijital pazarlama artık birçok marka için oldukça tanıdık bir kavram haline gelmiştir. İnternet kullanıcılarının neredeyse yarısı dijital dünyada alışveriş yapmaktadır. Bu da dijital pazarlama tekniklerinden olan SEO’yu neden bu kadar önemsemeniz gerektiğine dair önemli bir ipucudur.

SEO çalışmaları, geleneksel reklamcılığa göre beş kattan daha fazla yatırım getirisi sağlamaktadır. Bunun yanı sıra SEO çalışmaları ile sosyal medyada ortalama olarak 10 kattan fazla organik trafik elde edilebilmektedir. Tüketicilerin yüzde 70’i bir ürünü satın almadan önce araştırmalarını dijital dünyada yapmakta ve bu kesimin büyük bölümü alışverişlerini yine bu online dünyada tamamlamaktadır. Sadece bu rakamlar dahi, SEO çalışmalarının markalar açısından ne kadar önemli olduğunu güçlü biçimde işaret etmektedir.

SEO çalışmalarına yapılan yatırımlar kısa vadede; daha fazla marka bilinirliği, daha fazla organik trafik, daha güçlü bir marka sadakati, iyileştirilmiş marka itibarı ve daha düşük maliyetler sunar. Geleneksel reklamcılığa oranla çok daha etkili olan SEO çalışmalarının sayısız faydası vardır.

Arama motoru optimizasyonu ile potansiyel müşteriler her adımda takip edilmekte ve tüm sorunlar analiz edilerek raporlanmaktadır. Bu da hedef kitlenin alışveriş alışkanlıklarını anlamada ve onlara çözüm sunmada önemli avantajlar sağlar. Bu sayede hedef kitle, çok daha etkili bir biçimde alışveriş yapmaya yönlendirilebilir.

SEO çok daha yüksek satış rakamlarına ulaşmanız, web sitenizin organik trafiğini arttırmanız için yapılabilecek en verimli çalışmaların başında gelir. SEO çalışmaları sayesinde çok daha düşük maliyetlerle, markanızın reklam stratejisini daha verimli bir hale getirebilirsiniz.

Kaliteli İçerik SEO Çalışmalarının Kalbidir

SEO çalışması birçok farklı sacayağından oluşur. Yapılan her bir çalışma, web sitenizi arama motorlarında daha üst sıralara taşımaya yöneliktir. Bununla birlikte SEO çalışmalarının en önemli ayağı ise kaliteli içeriklerin üretimidir. Kaliteli içerik SEO çalışmalarında her şeydir.

Web sitenizin teknik performansı önemliyken, içeriği ise kullanıcıların sizi bulması açısından çok daha önemlidir. SEO çalışmalarında yapılan işlemler ve bu işlemlerin temel amacı oldukça basittir. Türkiye’de en popüler arama motoru olan Google, en kaliteli içeriğe sahip sayfaları üst sıralara taşır. Kaliteli içeriği ise özgünlük, anahtar kelime kullanımı, kelime sayısı ve arama amacına uygunluk gibi kriterler belirler. 

İçeriğinizin özgün ve arama amacına uygun olması Google botları açısından son derece önemlidir. Bu iki kriterden birinden yoksun kaldığınızda, sıralamanızda kullanıcıların sizi fark etmeyeceği kadar aşağılara düşecektir. Herhangi bir konuda arama yapan kullanıcı, ihtiyaç duyacağı tüm bilgilere farklı bir aramaya gerek duymadan web sitenizde bulması sağlanmalıdır. 

Hedef kitlenin belirlenmesi ve bu kitleye yönelik olarak bir içerik stratejisi oluşturulması gerekir. Bu kulağa basit gibi gelebilir ancak çok karmaşık süreçleri ifade eder. Bu çalışmalarda rakiplerin analizinden, hangi anahtar kelimelerin belirleneceğine hatta içerikte kaç tane ara başlık olacağına kadar birçok faktörün belirlenmesi gerekir. Google sıralamasında kullanıcı deneyimi, dijital pazarlama stratejilerinin en önem verdiği konudur.

Bu amaçlara ulaşmak için web sitenizde yer alan içeriklerin düzenlenmesi, yinelenen içeriklerin tamamen kaldırılması, rakiplerinizin önüne geçmeniz için yeni çalışmaların yapılması gerekir. İçerik stratejinizi sistematik bir hale dönüştürmek, başarının en önemli anahtarlarından biridir.

SEO Çalışmaları ile Rekabetteki Yerinizi Alın

Dijital reklamcılığın ortaya çıkmasıyla birlikte, küçük işletmeler büyük markalarla rekabet edebilir hale gelmiştir. Geleneksel reklamcılık için bütçe ayıramayan, hedef kitlesine ulaşamayan küçük markalar, dijital pazarlama ile tüm tanıtım çalışmalarını düşük maliyetlerle gerçekleştirebilmektedir.

Dijital pazarlama alanında yapılan doğru ve efektif SEO çalışmaları, küçük markalara çok daha etkin kullanabilecekleri ve büyük firmalarla rekabet edebilecekleri bir ortam yaratmıştır. Büyük firmalar SEO çalışmaları için rekabette öne çıkmaya çalışırken, doğru bir planlama ile küçük işletmelerde bu rekabette yerini almaya başlamıştır. SEO sayesinde başta Google olmak arama motorlarında daha üst sıralarda yer alabilir ve potansiyel müşterilerin dikkatini çok daha fazla çekebilirsiniz.

Bu rekabete katılabilmek için yapmanız gereken şey, SEO hizmeti veren bir ajans ile iletişime geçerek, tüm bu kapsamlı süreç için uzmanlardan yardım almaktır.