Markanıza ait bir iletiyi, görsel ya da yazılı yollarla, belirlenen hedef kitleye ulaştırmak için yapılan, iki ya da üç boyutlu olarak tasarlanan her türlü logo, afiş, dergi, animasyon gibi yaratıcılık gerektiren uygulamalara grafik tasarım adı verilmektedir.

Grafik tasarımın kendi içerisinde birçok sanatsal ölçütü bulunur. Bunlar denge, hizalama, vurgulama, hareket, karşıtlık, tekrarlama, yakınlık, birlik ya da oran gibi unsurlardır. Başarılı bir grafik tasarım işinde tüm bu kriterlere dikkat edilmelidir. Grafik tasarımında, yetenek ve hayal gücü birleştirilerek, iletilmesi istenen mesajlar teknoloji yardımıyla sergilenir. Grafik tasarım, dijital pazarlama alanının da olmazsa olmazları arasındadır. Etkili tanıtım kampanyalar için yaratıcı ve ilgi çekici projelere ihtiyaç vardır.

Hem görsel hem de yazınsal olarak içeriğin oldukça önemli olduğu dijital alanda, markaların buna göre hareket etmesi gerekir. Kurumsal kimlik inşası açısından da grafik tasarım son derece önemlidir. Bunun yanı sıra sosyal medya yönetiminde hazırlanacak olan içerik çalışmalarında da grafik tasarımı son derece önemli bir unsurdur.

Bir iletinin hedef kitleye başarılı bir şekilde ulaşması ve istediğiniz etkiyi yaratması için grafik tasarımın gücünden faydalanmanız gerekir. Grafik tasarım işlemleri profesyonel bir şekilde yapılmalıdır. Kötü tasarlanmış hiçbir ürün dijital dünyada öne çıkamamaktadır. Bu sebeple bünyesinde çok sayıda grafik tasarımcı bulunduran bir ajans ile çalışmanız markanız açısından son derece önemlidir.

Başarılı Bir Grafik Tasarımının Öğeleri

Grafik tasarım genellikle sembol ve logolar kullanılarak, metin esaslı ya da fotoğraf tabanlı olarak üretilebilmektedir. Bu tasarımlar, broşür, katalog, poster, kartvizit, el ilanı, dijital reklamlar, dış mekan reklamları, basılı medya, ambalaj tasarımı gibi birçok alanda hazırlanabilmektedir. 

Bir markanın bu alanlarda çalışmalar yürütmesi, hem müşterilerin güvenini kazanması hem de geniş kitlelerin ilgisini çekmesi son derece önemlidir. Grafit tasarımı hazırlanırken olmaz olmaz bazı unsurlar vardır. Bu unsurlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Metin: Grafik tasarım sayesinde bir ileti, metin halinden sanat eserine dönüştürülebilir. Metin biçimlerinde; hizalamalar, renkler, boyutlar, boşluklar ve yazı tipleri tasarıma güç katar. Böylece efektif bir tasarım hazırlanabilir.

 • Çizgiler: Düz, dalgalı, kavisli, ince gibi birçok farklı çizginin varlığı düşünüldüğünde, bunlarla sınırsız tasarımlar elde edilebilir. Çizgiler sayesinde tasarımdaki boşluk ve düzenin ayrıştırılması sağlanabilir. Görsel hafızayı tetiklemek için karakteristik çizgilere sıklıkla başvurulmaktadır. 

 • Şekiller: Grafik tasarımlarda yaratıcılık için kullanılan şekiller, mesajını desteklemek ve tasarımları belirli bir dengeye kavuşturmak için kullanılırlar.

 • Doku: Grafik tasarımda hedef kitlenize vermek istediğiniz mesajı somut hale getirir. Uygun seçimlerle derinlik hissini artırarak, reklama gerçeklik katar.

 • Renk: Bir grafik tasarımında belki de en önemli öğe renklerdir. Tasarımcılar, renkleri dengeli bir şekilde ele almalıdır. Renkler markanın talebine göre farklı şekillerde kullanılabilir. Renk paletinin etkin kullanılması tasarımın cazibesini artıracaktır.

Grafik Tasarım Nerelerde Kullanılır?

Grafik tasarım uygulamaları birçok alanda kullanılabilmektedir. Markalar, hedef kitlelerine ulaşmak için birçok farklı yol ve yöntem kullanabilir. Bu yöntemlerin tamamında grafik tasarımın izlerine rastlamak mümkündür. Dergilerden, broşürlere, logolardan, sosyal medyada gördüğünüz her türlü görsele kadar grafik tasarımı kullanılmaktadır.

Yaratıcılık dijital çağın en önemli gerekliliklerinden biridir. Grafik tasarımcıların yaratıcı olması sayesinde, çok daha etkin tanıtım kampanyaları düzenleyebilirsiniz. Bu tasarımlar milyonlarca kullanıcı bulunan sosyal medya, web sitesi gibi alanlarda çok daha dikkat çekmenizi sağlayabilir. Geniş kitlelere ürünlerinizin ve hizmetlerinizin tanıtılması kısa sürede etkisini göstererek dönüşüm oranlarınıza da yansıyacaktır.

Grafik tasarım uygulamaları; animasyonlar, kurumsal kimlik tasarımları, logo tasarımları, karikatür tasarımları, illüstrasyonlar, kartvizitler, takvimler, pano tasarımları, kataloglar, dergiler, broşürler, ambalajlar, etiketler ve şişe tasarımları gibi onlarca farklı alanda kullanılabilmektedir. 

Bu alanların tamamında başarılı grafik tasarımları elde etmek için profesyonel desteğe ihtiyacınız vardır. Profesyonel bir uygulama ile dijital dünyada bir adım daha öne çıkabilirsiniz.

Neden Profesyonel Grafik Tasarım Desteği Almalısınız?

Grafik tasarımının temel amacı markanıza ait olan mesajı hedef kitlenize etkileyici biçimde iletmektedir. Grafik tasarım uygulamaları sayesinde aklınızdaki tüm fikirleri yaratıcı biçimde potansiyel müşterilerinize iletebilirsiniz. Bu tasarımlar sayesinde, doğru mesaj, doğru kitleye etkili şekilde ulaştırılabilir.

Grafik tasarımlarının yaratıcı ve sistematik bir plan dahilinde hazırlanması gerekir. Dijital pazarlama stratejinize bağlı olarak grafik tasarımlarda kullanılan semboller, sözcükler ve renkler dahi değişiklik gösterebilir. Görsel iletişim açısından yaratıcılık, estetik algısı, grafik araçlarının kullanılması ve esnek çözümlerin üretilmesi markalar açısından son derece önemlidir.

Hedef kitleye ulaşmanın en iyi ve etkili yollarından biri grafik tasarımı ile yaratılan içerikleri kullanmaktadır. İnsanların görsel hafızaları oldukça güçlüdür. Yapılan araştırmalara göre insanlar gördüklerinin yüzde seksenine yakınını hafızalarında tutmaktadır. Bu da etkili bir tanıtım kampanyası açısından markalara büyük avantajlar sunmaktadır.

Müşterilerinize Yaratıcı Biçimde Ulaşın

Grafik tasarımının en önemli avantajlarından biri potansiyel müşterilerinize yaratıcı biçimde ulaşmanızı sağlamasıdır. Bu sayede müşterileriniz üzerinde bilinirlik ve akılda kalıcılık yaratabilirsiniz. Bir cips markasının verdiği reklamlarda, cipsin adını ve logosunu görmemenize rağmen hangisi olduğunu bilmeniz tasarımsal açıdan başarının göstergesidir. Kimi renkler, size bazı markaları hatırlatabilir. Bazen bir sözcük, şekil ya da yazım biçimi dahi aklınıza onunla ilgili markaları getirebilir. Bu markaların grafik tasarımları kullanarak yarattıkları başarının işaretidir.

Grafik tasarım alanında şu hizmetlerden faydalanabilirsiniz;

 • Tanıtım kampanyanıza uygun olarak tema ve kavramların hazırlanması

 • Markanızın kültürüne uygun olarak görsellerin hazırlanması

 • Tasarımla ilgili konuya ilişkin araştırmaların yapılması ve hedef kitlenin belirlenmesi

 • Gerekiyorsa film ve fotoğraf çekimleri

 • Yayım aşamasına kadar tüm süreçlerin takip edilmesi

 • Verilerin toparlanarak analiz edilmesi ve sürece ilişkin yeni aksiyonların alınması

Profesyonel bir dijital ajansı ile çalışmanız grafik tasarım konusunda size birçok fayda sağlayacaktır. Bu ajanlarda birden fazla grafik tasarımcı bulunabilir. Alanında deneyimli ve uzman bir grafik tasarımcı, tüm ihtiyaçlarınızı yaratıcı biçimde karşılayacaktır.

Bu ajanlarda çalışan grafik tasarımcılar, tutarlı, yaratıcı, problem çözen, öğrenmeye açık, eleştirel bakış açısına sahip insanlardan seçilmektedir. Profesyonel bir grafik hizmeti aldığınızda tüm bunlara rahatlıkla kavuşabilir ve kreatif fikirler ile müşterilerinize çok daha kolay yoldan ulaşabilirsiniz.

Grafik Tasarım için Ajans Seçimi

Profesyonel grafik tasarım hizmeti almanızın markanıza birçok katkısı vardır. Bu katkıların başında taratıcı fikirlerin markanızla özdeşleşmesi gelir. Yaratıcı fikirler, sizi rakiplerinizin önüne geçirerek potansiyel müşterilerle buluşmanıza katkı sağlar. Bu sayede sektörünüzün öne çıkan firmaları arasına girebilirsiniz. Markanızın görünürlüğünün artması sayesinde satış rakamlarınız da kısa sürede yükselecektir.

Grafik tasarım işleriniz için ajans seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bunların başında deneyim gelir. Deneyimli bir ekibe sahip dijital ajans, beklentilerinizi çok daha rahat karşılayacaktır. Bunun yanı sıra dinamiklik de son derece önemlidir. Sorunlarınıza esnek çözümler üreten bir ajans seçmeniz ileride yaşanabilecek sorunların önüne geçecektir. Bunun yanı sıra çalıştığınız ajansın hizmet çeşitliliği ve referansları da çok önemlidir.

Siz de sektörünüzde öne çıkmak, hedef kitleniz ile yaratıcı biçimde buluşmak ve satış rakamlarınızı artırmak için Alkan Medya’yı tercih edebilirsiniz. Grafik tasarım alanında profesyonel ekibimiz, tüm beklentilerinizi karşılayarak, etkili reklam kampanyaları konusunda size yardımcı olacaktır. Bu sayede bilinirliğinizi çok daha etkili biçimde artırabilir ve müşteri sadakatini de yakalayabilirsiniz. Bize hemen ulaşarak, grafik tasarım işlemlerimizle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.