Responsive web tasarım; duyarlı, uyumlu tasarım anlamında da kullanılmaktadır. Son zamanlarda isminden sık sık söz ettiren bu tasarım alanı, ilk olarak 2010 yılında ortaya çıkmıştır.  Responsive tasarım, web sitesinin mobil ve tablet cihazlardan girildiğinde site içindeki resim, yazı gibi argümanların ekran genişliğine göre yeniden şekillenip ekrana tam oturması ile oluşmaktadır. Desktop, tablet ve mobil olarak 3 kademeli şekilde tasarlanır. Bilindiği gibi web sitelerine mobil cihazlardan girildiğinde ziyaretçiler siteyi görüntülemekte ve gezmekte güçlük yaşarlar. Eğer girdikleri site responsive değilse, okumak istedikleri alanı ancak zoom yaparak görüntüleyebilirler ve kulanım zorluğu çekerler. Site menülerini gezmekte zordur ve menüler mobil uyumlu olmadığı için genellikle istedikleri linki bulamayabilirler.

Responsive tasarım sayesinde masaüstü, tablet ve akıllı telefonlarda bağımsız bir şekilde uygun tasarımlar yapılabilir. Siteye mobilden girildiğinde tasarım farklılaşır, menüler telefonlara uyum sağlayacak şekilde küçülerek üzerine dokunulduğunda açılacak hale gelir, fontlar ekranı büyütmeden okunacak hale gelirken, resimler de ekran çözünürlüğüne göre esneyerek uygun şekilde görüntülenir. Responsive tasarımın en büyük avantajı kullanıcı deneyimi sunmasıdır. Responsive tasarım sitenin performansını, açılma süresini, çalışma hızını, kullanıcı oturum süresini ve trafiği olumlu yönde etkiler ve geliştirir. Böylece SEO avantajı da sağlanmış olur. Responsive tasarımın Google algoritmaları için de önemli bir gereklilik olduğu aşikardır. Mobil cihazlardan web sitelerine girilme oranı her geçen gün daha da büyüyor. Bu taraftan bakıldığı zaman bu gerekliliği ve responsive tasarımın önemini kolayca görebiliriz.

Responsive tasarım oran orantı ayarlaması ile sitenizin içeriğini optimize eder. Kod yapıları ile çalışan bir yazılım modelidir. Tasarım ve görünüme etki ettiği için SEO faktörlerinden biri olmayı başarmıştır. Responsive tasarım bir seçenek değil gereklilik olarak uygulanmalı her çözünürlük için ayrı CSS kodları ile çalışmalıdır. Site içerisinde bulunan içeriklerin daha okunaklı, kolay tıklanabilen ve kolay algılanabilen hale getirir. Grid sistem kullanılarak tasarım argümanlarını orantılar ve yeniden biçimlendirir. Böylelikle, kullanıcı için en yüksek performansı sağlar. Daha detaylı bilgi için ALKANLAR GROUP medya ve tasarım olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.