Web sitelerinin URL’sinin önünde gördüğümüz HTTP ve HTTPS anlamı bakımından oldukça merak uyandırmaktadır. Öncelikle bu kelimelerin ne ifade ettiklerini aktaralım. HTTP yani Hypertext Transfer Protocol, Hiper Metin Transferi Protokolü anlamına gelir. HTTP genel anlamıyla, farklı sistemler arasında iletişime izin verir. En yaygın olarak, kullanıcıların web sayfalarını görüntülemesine izin vermek için verileri bir web sunucusundan tarayıcıya aktarmak için kullanılır. HTTP’yi özetle 'internet sitelerine bağlanmamızı sağlayan bir anahtar'  olarak tanımlayabiliriz.

HTTPS ise, Hypertext Transfer Protocol Secure, Hiper Metin Transferi Protokolü anlamına gelir. Dışardan bakıldığında HTTP ile aynı gibi görünüyor olsa da, ikisini birbirinden ayıran büyük farklılıkları bulunmaktadır. HTTPS, TLS veya SSL sertifikasına sahiptir. Böylece web verilerinizin tarayıcı ve sunucu arasında aktarılırken şifrelendiği anlamına gelir. Bu sertifika, rastgele karakterler şeklinde şifreleneceği için bilgisayar korsanlarının verilerinize erişmesini zorlaştırır. Bir kişi gönderen ile alıcı arasında iletilen verileri çalmayı başarsa bile, bu şifreleme nedeniyle bunu anlayamayacaktır.

HTTP ve HTTPS arasında ki en büyük fark, HTTPS’nin daha güvenli olmasıdır. HTTPS kullanmanın tek avantajı güvenlik avantajı değildir. HTTPS’ye geçmek, SEO çalışmalarınıza da katkı sağlar. HTTP ile HTTPS arasında bir geçişin, sıralamalarınızı birinci sayfaya çıkarması pek olası değildir. SEO başarısını görmek için sayfa içi SEO, backlink alma ve SEO içeriği oluşturma dahil olmak üzere bütün bir strateji gerekir. HTTPS, HTTP’ye göre çok daha hızlı yükleme süresine sahiptir. Yani HTTPS’li sayfalar, HTTP’li sayfalara göre çok daha hızlı yüklenir. Özetle,  HTTPS yüksek bir güvenlik faktörüdür. Ancak daha fazla kaynak gerektirir. Her birinin kendi avantajı ve dezavantajı bulunmaktadır. Buna karşın güvenlik, hızdan daha önemli bir faktör olduğundan; web sitelerinin HTTP’den HTTPS’e geçmesi önerilir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için ALKANLAR GROUP medya ve tasarım olarak bizimle iletişime geçebilir, aklınıza takılan sorulara cevap arayabilirsiniz.